Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Slide
PlayPlay
sancar_serbest_001.jpeg
sancar_serbest_003.jpg
sancar_serbest_004.jpg
sancar_serbest_005.jpg
sancar_serbest_006.jpg
sancar_serbest_007.jpg
sancar_serbest_009.jpg
sancar_serbest_010.jpg
sancar_serbest_011.jpg
sancar_serbest_012.jpg
sancar_serbest_013.jpg
sancarserbest_0101.jpg
Slide
previous arrow
next arrow
Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön Çapraz Bağ (ACL) Yaralanmaları

ACL tibia’ nın femur ‘a göre öne kaymasını engeller.Aynı zamanda tibia’nın dönme hareketini de engeller. Ön çapraz bağ ani yön değiştirme, diz dönmesi, koşarken, kayarken yavaşlama zıplama sonrası yere inerken, dize direkt darbe ile yaralanabilir.

Ön Çapraz Bağ Yırtığının Belirtileri

Ön çapraz bağınız yaralandığında hemen bir ağrı hissetmeyebilirsiniz. Bununla beraber bir kopma sesi veya diz kontrolünün bozulduğunu genellikle hissedilir. 2-12 saat içinde diz şişer ve ayağa kalkıldığında ağrı olur. Ortopedist görene kadar buz uygulaması ve bacağın yukarı kaldırılması ağrı ve şişlik gelişimini azaltır. Ön çapraz bağ yırtığı ile yürünürse diz kıkırdağı zedelenebilir. Özellikle ayak sabitken vücud döndürüldüğü zaman, kaval kemiği (tibia) sabit kalırken uyluk kemiği (femur) döner. Bu kıkırdak üzerinde öğütücü-yaralayıcı bir etki yapar.

Menisküs Yırtığı Teşhisi Nasıl Konur?

ACL yırtıklarının temel tanı ve değerlendirme yöntemi muayenedir. Çeşitli muayene testleri vardır. Özellikle operasyon kararını verdiren stabilite testleri muayene ile yapılmaktadır. Bu tip yaralanmaları olan hastalarda başka kemik patolojilerini tesbit için direkt röntgenler, eklem içi patolojiler için MRG istenebilir.

Ön Çapraz Bağ Yırtığı nasıl tedavi edilir? 

ACL yırtığı olan aktif ve spor yapmak isteyen hastalarda gereklidir. Zaman zaman diz dönmesine gelişen aktivitesi daha az olan kişiler de dize güveni geri getirmek ve kıkırdak hasarını engellemek için önerilmektedir. Cerrahi tedavide genellikle artroskobik olarak diz çevresindeki bir tendon (veya bir parçası) kullanılarak ön çapraz bağın orjinal anatomisine uygun bir rekonstriksiyon sağlanır. ACL rekostriksiyon ameliyatı sonrası yaklaşık 3 aylık ciddi bir fizik tedavi ve iyileştirme programı uygulanır.

 

on_capraz_bag_tamiri_2

İletişim

Doç.Dr. Sancar Serbest

Menu

İletişim Formu