Çıkık Nedir?

Çıkık Nedir?

Çıkık; eklemi oluşturan kemiklerden birinin yerinden ayrılmasıdır. ligament ve kapsül yaralanması gibi ciddi problemler ortaya çıkabilir. Eklem yüzeyleri birbirlerinden tamamen ayrılmış kemik uçları farklı pozisyonlarda kilitlenmiş olabilir. Gelişi hoş bir hareket hem çok güçtür hem de ağrılıdır.

Çıkık  Belirtileri

Biçim bozukluğu, hareketle artan ağrı, morarma, şişlik, hareket kısıtlanması veya kaybı.

 

Teşhisi Nasıl Konur?

Fiziksel yaralanmanın incelenmesinin yanında çıkık olan eklemi görmek için aşağıdaki testler de istenebilir:

  • Röntgen: Eklemdeki çıkık, kemik kırıkları ya da eklemde meydana gelen diğer hasarların ortaya çıkarılmasında kullanılır.
  • MR: Çıkık olan eklem çevresindeki yumuşak dokularda meydana gelen hasarları göstermede başarılı bir görüntüleme testidir.

 

Tedavisi

Çıkık için uygulanacak tedavinin türü çıkığın meydana geldiği yer ve yaralanma şiddetine bağlıdır. Tedavi kapsamında aşağıdaki uygulamalar yapılabilir:

  • Yerine oturtma: Bu işlem sırasında kemikleri hafif manevralar ile tekrar yerine oturtmaya çalışacaktır. Ağrı ve şişme miktarına bağlı olarak, kemiklerin oturtulmasından önce lokal ya da genel anestezi yapılması gerekebilir.
  • Sabitleme: Kemiklerin doğru şekilde yerine oturtulmasından sonra eklem bölgesinin birkaç hafta boyunca bir atel, askı ya da alçı ile hareketsiz kalması gerekir.Sabitleyicinin ne kadar süre boyunca kalacağı çıkığın yerine ve niteliğine bağlıdır.
  • Ameliyat:Eklem çevresindeki damar veya sinirlerin hasar görmesi ya da kemiklerin yerine oturtulamaması durumunda ameliyat ihtiyacı doğabilir. Özellikle tekrarlayan omuz çıkıkları ameliyatı gerekli kılmaktadır. Çıkıklar yerine oturtulduktan ve tedavi edildikten sonra da ilgili bölge tekrar nüksetmeye meyilli olur. Bunu önlemek için ilgili eklem bölgesini güçlendirme egzersizlerinin yapılması önemlidir.

İletişim

Doç.Dr. Sancar Serbest

Menu

İletişim Formu